Kamprapport: OH AH YNDESTAD!
10.mai 2010 - 00:45 Lars Jørgen Grønli
TIL - Start 1 - 0
TIL er fortsatt serieleder i Tippeligaen etter nok en seier. Den åttende på 11 kamper. Jubelen på Felt A fortsatte lenge etter at de fleste hadde forlatt stadion!
Enkelte ganger blir man så glad at man knapt nok tror det man ser. Noen ganger tar jubelen helt av. Når Hans Åge Yndestad tre minutter på overtid klinket ballen i mål fra 17 meters hold sa det pang på tribunene!
LES ISBERGETS KAMPRAPPORT MED SPILLERBØRS, skråblikk og litt bilder
Se Isbergets bilder nederst i denne kamprapporten.
TROMSØ - START 1-0 (0-0) Alfheim Stadion Søndag 9.Mai
1-0 Hans Åge Yndestad (90+3). Gule kort: Mourad (TIL), Hanssen og Bolanos (Start). Dommer: Ken Henry Johnsen. Tilskuere: 4 887.
VILL JUBEL

Vill jubel også på banen. FOTO: ROLF DAHL, TIL
Med en pangavslutning på kampen ble det elleville jubelscener på Alfheim. Men det så lenge ut til å gå mot ett surt poengtap mot Start. To ganger i første omgang smalt ballen i stengene bak Kenneth Høie i Starts bur. Etter bare noen få minutter traff Sigurd Rushfeldt tverrliggeren fra litt skrått hold. Kanskje burde han klart å score på den. Ett stykke ut i omgangen var Gutan igjen centimetere unna scoring, denne gang ved Kara. Kara fyrer av fra utenfor 16-meteren, men treffer stolperota. Utover i kampen kom Gutan seg til en del skuddmuligheter, men enten gikk forsøkene over eller rett på keeper.
Men det var helt frem til ballen to minutter og 40 sekunder på overtid havner hos Hans Åge Yndestad. Fra 17 meters hold fyrer Yndestad av med venstrefoten, og ballen fyker inn nede i venstre hjørne uten at Start-keeper Kenneth Høie rekker å reagere. Det var så og si i kampens siste sekund, og jubelbrølet som da runget over Alfheim stadion var fantastisk. På Isbergets felt A var det ville jubelscener, voksne menn hoppet opp og ned og omfavnet hverandre i pur glede over Gutans herlige slutt. Dermed ender det hele 1-0, i det som nok er årets mest fortjente seier for TIL.
Kamprapporten fortsetter under bildet!
Gutan hadde nemlig så og si full kontroll på banespill og på det defensive. Start slapp nesten aldri til, og hadde vel ikke en eneste kvalifisert sjanse. Vår gamle scoringshelt Ole Martin Årst som var tilbake på Alfheim for første gang etter overgangen til Start i 2007 fikk lite til. Ett skudd som endte godt utenfor var det Årst fikk levert. Ellers hadde Miika Koppinen og Fredrik Björck full kontroll på Årst & co. Men det var ikke akkurat overraskende.
VILJE OG STYRKE
Det er heller ikke overraskende at TIL avgjør kamper med scoringer mot slutten. Tippeligaen er ikke enkel, og det er mange godt trente lag og spillere man møter. Men det Gutan i kamp etter kamp har vist er at de står på i samtlige 90 minutter, pluss tillegg. Nok en gang viser TIL den fighterviljen og innsatsen som skal til for å avgjøre kamper der man stanger og stanger uten å få ballen i mål.
At Aalesund tapte hjemme, og at Rosenborg bare fikk ett poeng (etter at de nok en gang fikk en solid dose dommerhjelp siden de ikke fikk en soleklar straffe imot seg sent i kampen) gjorde kvelden fullkommen for vår del. Vi klatrer nemlig etter seieren opp i 26 poeng, mens RBK på 2.plass ligger 5 poeng bak. Klokelig nok vil ingen snakke om medalje etter bare 11 kamper, men med en moral som den vi ser hos Gutan er ingenting umulig. Per-Mathias Høgmo sa før sesongen at han på sikt ønsker å ta TIL mot ett seriegull. Kanskje kan det komme tidligere enn noen hadde trodd.
ISBERGET.NO-SPILLERBØRS (Skala 1-10)
Sead Ramovic - 5 - Sead har lite å foreta seg, men tar enkelt det lille Start har å komme med. Mange er likevel litt irritert på Sead etter hans utsagn om Brann i midtuka, og fordi han igjen måtte ut med en føling av skaden som satte han ut i noen kamper. Hvorfor startet en ikke skadefri Sead kampen? Måtte gi seg etter 55 minutter.
Tom Høgli - 6 - Defensivt gjør Tom igjen det han skal, og har god kontroll stort sett. Har ett noe uheldig avklareringsforsøk. Bidrar ikke like mye offensivt.
Fredrik Björck - 6 - Fredik og hans makker har full kontroll på Ole Martin Årst, og er som vanlig en god grunn til at motstanderne ikke kommer til mange avslutninger gjennom å hele tiden være oppe i motspillerne. Får ikke de store utfordringene mot Start.
Miika Koppinen - 6 - I likhet med Björck gjør heller ikke Miika noen feil, og nøytraliserer Årst helt. Er også innblandet i situasjoner foran Start-målet, men får ikke avsluttet skikkelig. Heller ikke Miika har de store vanskelighetene å ta seg av.
Hans Åge Yndestad - 7 - Ett stort pluss for en vidunderlig venstreslegge-scoring. Hans Åge er en av tippeligaens mest undervurderte spillere. Er knallhard og tøff, men ren i spillestilen. Yndis er en maskin. Dagens beste TIL-spiller?
Kara - 7 - Kara var litt mer anonym tidvis i denne kampen enn før, men viser seg nok en gang frem som en bauta, og som en spiller som skal ha mye ære for at det defensive fungerer strålende. Bryter i stykker motstandernes spill og etterlater seg ingen hull. Blir tatt ufint ett par ganger. Er veldig nær scoring, men treffer stanga.
Remi Johansen - 5 - Ikke så veldig bra kamp av Remi, men han får for utrettelig vilje og innsats. Sløser bort en stor mulighet for oss når han istedet for å sende en pasning til bedre plasserte spillere selv fyrer av fra skrått hold. Byttet ut etter 62 minutter.
Ruben Yttergård Jenssen - 6 - Ruben gjør som nær sagt alltid en god arbeidsinnsats, og er rolig i det meste han foretar seg. Snart ringer nok Drillo.
Mohammed "Mo" Ahamed - 5 - Mo har en herlig og genial flikk til Sigurd etter noen få minutter. Blir mer borte etter det, men er som vanlig full av innsats, men får det ikke like mye frem i dag som i andre kamper. Hadde ett bra måltilbud i første omgang. Byttet ut etter 76 minutter.
George Mourad - 6 - (korrigert fra 5) Mouradona jobber og står på. Er god når han har ball, men får ikke de store sjansene, bortsett fra når han runder Høie, men kommer litt for skrått. Har også en fin flikk til Mo. Blir litt sliten mot slutten, noe som er forståelig. Men George er delaktig i seiersmålet. Går opp i duell med Start-forsvareren, som presset bare klarer å heade ballen ned dit Yndestad er. Gult kort, og må stå over neste kamp.
Sigurd Rushfeldt - 5 - Ikke den beste kampen for Sigurd, men en grei innsats. Brenner en stor sjanse tidlig i kampen, og er litt anonym utover i kampen, men er en motivator og en lederskikkelse det er godt å ha på banen.
Marcus Sahlman - 6 - Heller ikke Marcus får de store prøvelsene å ta hånd om. Kommer inn etter 55 minutter for en skadet Ramovic. Har en veldig dårlig avklarering der han nesten serverer Start ballen, men det går bra. Neste kamp bør Marcus Sahlman vokte TILs bur fra start av. Det er faktisk også han som starter angrepet som ender med scoringen vår, med ett perfekt og presist langt oppspill.
Tommy Knarvik - 5 - Inn etter 62 minutter for Remi Johansen, og får med overtidsminuttene en halvtimes spilletid. Det er godt å ha Tommy tilbake etter skade,selv om han ikke får gjort så enormt mye. Han er likevel delaktig i seieren. "SKYT" ropte Tommy til Yndis, som fulgte rådet fra den mer skuddvante Knarvik som stod en meter unna, og resultatet kjenner vi som kjent.
Thomas Drage - Kommer inn etter 76 minutter for Mo, og gjør ett positivt innhopp. Tar ett par cornere, men de ender ikke med noe. Også ett skuddforsøk.
RUNDENS SKRÅBLIKK
Rundens minst smarte tilskuere (SKAM DERE) var de som forlot Alfheim Stadion før kampen var blåst av! Som alltid er det noen som på død og liv skal gå før det er slutt. Alle som kom på Alfheim skal ha takk for at de kom, men bli på stadion til kampen er slutt, så slipper dere å gå glipp av å se det vi kom for: Se TIL score mål :-)
Rundens minste kuk hadde visst Sandefjord på en eller annen måte.... Riktignok var det visst avslutningene han mente var for lite kuk i, Sandefjord-trener Patrick Walker som etter lagets 7.strake tap sa til TV 2 at det inte var nock kuk i domm.
Rundens største *** var derimot Rosenborgs Vadim Demidov, som nok en gang etter en kamp der han har brukt skitne triks står fram på TV etter kampen og gliser, fjaser og flirer bort grisespillet sitt. En stor *** er han utvilsomt, men baller det har han faen ikke.
Rundens adecconivåkeeper var Glimts keeper, som får mål imot etter å ha bokset ballen i bakhodet på egen forsvarsspiller. men så er jo da også Glimt på adecconivå.
Rundens snuoperasjon sto Odd for som snudde 2-0 til 2-3 på resultattavla på Color Line, og kopierte dermed LSKs snuoperasjon mot Start i midtuka, også de på bortebane.
Rundens Brann-tap kom mot Stabæk. Siden det er blitt dagligdags at "storlaget" taper, taper, taper, taper, taper og taper er det greit å ha en slik "rundenskategori" med ;)
Rundens beste supporter-uttalelse leverte en Haugesund-supporter etter kampen mot RBK. Og her er det ingen ironi eller mørk humor bak. Høgmo har helt rett, sa han, og kritiserte hjelpen RBK får fra dommerene kamp etter kamp.
Rundens "Toppkamp" på TV 2: Stabæk-Brann. Nummer 12 mot nummer 13. Presentert som Rundens toppkamp. Gi meg styrke sier jeg bare...
Rundens kjedeligste "ekspert" er Lars "Jeg-snøvler-når-jeg-snakker-men-prater-uansett-bare-piss" Bohinen. Vi kjeder oss tvert i søvn over å høre på denne fjompenissen. Bohinen mener "vi kjeder oss med Tromsø på tabelltoppen", men tre sekunder senere skamroser han "underholdende" Stabæk, med deres 10 scorte mål etter 11 runder, og en imponerende sterk 11.plass etter seieren mot Brann.
ISBERGETS SUPPORTERBILDER
For å se bildene i denne saken i stor versjon, høyreklikk på bildet og velg "Vis bilde", eller hold musa nede over bildet og dra det opp i adressefeltet i nettleseren.
Godt oppmøte på Isbergets felt A mot Start. Også de to nederste radene er endelig i bruk. Rad en brukes nå av forsangere, vakter og barn.
Etter snøvær dagen i forveien skinte sola godt over Tromsø søndag. Men i motsetning til for en uke siden var det glissent på til.no-tribunen. Over 2000 tilskuere som møtte opp mot RBKholdt seg denne gangen borte fra Alfheim, og dermed kom det bare litt over 4 800 tilskuere på Alfheim.
TIFO!
TIFO, denne gangen fotografert ovenfra. Røde og hvite plast-stripes sendes ned over A-feltet. Solskinnet gir en fin glans på plasten.
TIFO, denne gangen fotografert ovenfra. Røde og hvite plast-stripes sendes ned over A-feltet, og setter farge på Alfheim.
TIFO - under plasten! Vi kan også forsikre om at Marius kun har mineralvann i plastglasset som ble delt ut av kampsponsorene til publikum før kampstart.
TIFO. Enkel og greit med stripes-tifo. Enkelt å kutte opp, og enkelt å rydde bort etter kamp :)
Farge setter det også på tribunene.
En smørblid styreleder i Isberget Alf Edvard Masternes storkoser seg i kveldssola på Alfheim med Gutan på topp.
Liten tvil om at også Hans Åge Yndestad har sine fans. Yndis fikk neppe færre etter knallscoringa mot Start.
Noen Start-supportere hadde også funnet veien til Tromsø og Alfheim.
Ingen tvil om at Hårek er fornøyd med dagens fangst på Alfheim :)
På Alfheim:
Tekst og foto: Lars Jørgen Grønli, Isberget.
Ett bilde lånt fra www.til.no
PS: Husk Isbergets busstur til Sortland torsdag. Avgang fra Prostneset i sentrum torsdag klokka 10.00. Kun kr 250,- for Isbergets medlemmer, frivillige på Alfheim og medlemmer i TIL, og 350,- for øvrige. Barn kr 150,-
Bindende påmelding til sms 950 23 181 eller lars ætt isberget punktum no.
H E I A T I L !
Lagret under: Kamprapport


Legg til kommentar