Isberget-Lupen: Nr 7 - Viking
06.mars 2010 - 07:01 Lars Jørgen Grønli
VIKING har ansatt Åge Hareide som trener. Mislykket som landslagssjef, men en god klubbtrener. Kan han løfte Viking mot nye høyder? Isberget-Lupen tror han må nøye seg med 7.plass i år...Les hvorfor.
VIKING
Viking har kvittet seg med Uwe Rösler, og fått Norges avgåtte landslagstrener Åge Hareide inn i hans sted. Viking har også sparket Thomas Myhre på hue og ræva ut av klubben etter hendelser som vi ikke gidder å bruke plass på å omtale.
Det har i det hele tatt vært litt uro i Stavanger-klubben, en klubb som tar mål av seg å være en av toppklubbene i Norge. Men resultatmessig har det vært skralt de siste årene. Det er ikke mange årene siden Viking berget seg med ett nødskrik (2006). Det ble ett oppsving året etter med en oppløftende 3.plass, men de to siste sesongene har laget dalt nedover på tabellen, med hhv 6. og 10.plass. I år blir det noen plasser opp, men noe toppkamp er man ikke godt nok rustet til i Stavanger. En 7.plass derimot høres sannsynlig ut.
En vurdering av stallen på skalaen 1-10 der 1 er dårligste karakter:
Keepere:
Etter at Thomas Myhre forsvant ut er det ventet at Viking kommer til å hente inn en ny keeper. For øyeblikket ser det nemlig ikke særlig imponerende ut. Artur Kotenko fra Estland samt unge Aslak Falch (17) er pr dags dato de keeperne Viking har. Har også Arild Østbø (19 i april) som er lånt til Sandnes Ulf. Det holder ikke! Det ryktes at Jarstein kan være aktuell. Men slik ståa er nå blir karakteren fra I-Lupen svake 4. Men det kan endres, dermed får Viking bonuspoeng senere i Lupens vurdering.
Forsvar:
Brukbart og gjennomsnittlig greit. Gråstein funker greit det som arbeidsstokk, og nettopp det er inntrykket av Vikings forsvar. Mye gråstein som sammen klarer å utgjøre en godkjent helhet. Børre Steenslid har godt med erfaring, det samme har Trond Erik Bertelsen og Indridi Sigurdsson. Har også noen unge spillere med en muligens spennende fremtid foran seg, som for eksempel Christian Landu Landu (ja, han heter faktisk det...), Gojko Ivkovic. Håkon Skogseid (22) har gjort sine saker ganske så bra i Notodden og Viking. Backen Vegard Aanestad kan også nevnes. Det ser ikke enormt imponerende ut, men heller ikke dårlig. Det er midt på treet, kanskje litt over. Under tvil gir I-Lupen karakteren 6, og er for en gangs skyld litt snill (?).
Midtbane:
Her ser det greit ut egentlig. med sterke Tomasz Sokolowski, Birkir Bjarnason som kan score en del. Andre Danielsen og Vidar Nisja er mer av de trauste typene men gjør likevel en god jobb for laget. Har noen fortsatt unge spillere som kan bli nyttige. Det er litt tynt her, og kanskje trengs det forsterkninger, men Sokolowski og Bjarnason hever lagdelen. Angriperne Alexander Ødegaard og særlig Joakim Austnes kan nok sikkert også bekle en midtbanerolle/kant. Karakteren blir 6.
Angrep:
Alexander Ødegaard er en rutinert spiller. Han var stor i Sogndal, men i RBK, og senere i Viking har han ikke akkurat vist seg som noen storscorertype, men han kan fortsatt score litt. Joakim Austnes scorer alt for lite, det bør han gjøre noe med. Tsjekkeren Martin Fillo ble kjøpt inn for ett par år siden for en ikke helt liten sum, og det var store forventninger til at han skulle score en del. Noen storscorer har han såvisst ikke vist seg som ennå, men han er sterk og nyttig, Men også Fillo må score mer.
Heller ikke lokale Tommy Høiland scorer noe særlig. Da er det kanskje lov å ha forventninger til svensken Patrik Ingelsten (28) som er hentet inn. Han ble toppscorer i den svenske toppserien for to år siden, og kommer nå fra Heerenveen i Nederland. Har også Mame Niang som kom høsten 2008 og scoret 4 på 9 kamper, men som ifjor hadde scoringsvegring. Niang erikke med i Hareides planer, og skal være på vei bort.
Det ser litt problematisk ut, men kanskje kan svensken lage noen mål. Kanskje forsterkes det? Karakteren fra Isberget-Lupen blir nok en gang 6.
Benk:
Ikke det mest imponerende. Om ny keeper hentes inn, så har man brukbar reserve i Kotenko, i forsvar ser det vel ikke så veldig sterkt ut bak de rutinerte, og midten er sårbar for skader på sentrale folk. I angrep finnes det spillere med kvaliteter, men mangelen på evnen til å score er der. Noen spennende unge spillere som kan slå til kanskje? Benken får karakteren 4.
Trenere:
Åge Hareide. Trenger ingen nærmere presentasjon, men som klubbtrener langt bedre enn som landslagstrener. Har hatt suksess både i Molde og i RBK her hjemme, og i svenske Helsinborg og danske Bröndby. Har tatt seriegull i alle tre landene. Har nok sikkert ett stort nettverk som han kan benytte seg av. Kan Hareide få fart på Viking igjen? Vi får se. Som trener for Norge ble det i alle fall bare tull, og mest av alt kritiske spørsmål fra media.
Assistenttrenner er Svein Fjælberg, en av 80-tallets kjemper i Viking-forsvaret. Som klubbtrener får Hareide god karakter, når I-Lupen deler ut 8. I Viking finner man plass til både gammel og ung for øvrig. Materialforvalter Henry Hinna er nemlig ikke mindre enn 82 år.
"X"- Bonuspoeng:
3. Viking henter nok inn ny keeper, noe som sikkert forsterker laget. Hareide kan nok også ha positiv innvirkning, selv om han var godt i gang med å ødelegge landslaget.
Totalt 37 poeng i Isberget-Lupens vurdering.
Supporterklubb:
Vikinghordene.
Nettsted: www.vikinghordene.com.
Leder er Geir Inge Fiskebekk.
Bortefans er vanligvis velkommen på stampuben Beverly i sentrum.
Vikinghordene var ca 2 200 medlemmer i fjor. Har også eget bedriftsfotball-lag.
Hatfaktor, sett fra Isbergets ståsted:
Nok en gang trolig ikke særlig stor. Egil Østenstad er en tulling, den saken er opplest og vedtatt, men ellers er det vel ikke så mye her å hate, annet enn dialekten ;) Nå er jo også Rösler borte, så spørs det om Hareide klarer å gjøre seg like upopulær hos motstanderfansen da...
Hjemmebane:
Viking stadion.
Kapasitet: 16 300.
Viking Stadion er noe upraktisk plassert i forhold til sentrum, den ligger i Jåttåvågen, ca 15 minutter med buss fra byterminalen. Ut fra bildene man har sett er det en glimrende stadion, med tribuner rundt hele banen, også i svingene, slik en skikkelig stadion bør se ut. Trolig en av Norges fineste annlegg?
Bortebilletter selges vanligvis av bortelagets supporterklubber, men TIL-supportere kan kjøpe billetter i inngangen til bortefeltet, som er felt O, siden Isberget ikke selger billetter til bortekampene våre.
- Vi møter Viking borte 14.April i 6.serierunde, og hjemme rundt 26.september.
KONKLUSJON:
Viking har tatt mål av seg å være en av de store i norsk fotball. Det har de ikke riktig maktet å innfri. Men Viking har potensiale til å bli en klubb som kjemper om medaljer oftere enn de har gjort de siste årene. Fortsatt er ikke stallen godt nok rustet for å kjempe i toppen, og man må ta til takke med ett år til i ingenmannsland på tabellen. Viking blir nummer 7.
***** isberget.no-tabellen *****
- .......................................?
- .......................................?
- .......................................?
- .......................................?
- .......................................?
- .......................................?
- VIKING........................37
- LILLESTRØM............36
- ODD GRENLAND......36
- START........................33
- AALESUND................30
- SANDEFJORD...........30
- HØNEFOSS................28
- STRØMSGODSET.....25
- HAUGESUND.............23
- KONGSVINGER.........22
Tabell med totalsum i Isberget-Lupens vurdering
FOR Å KOMME TIL SAMLESIDEN DER LINK TIL ALLE TIDLIGERE TIPS LIGGER:
KLIKK HER!
Lagret under: Artikler



