Før Kampen: TIL-Molde

16.okt. 2008 - 23:12 Lars Jørgen Grønli

Velkommen til nordnorsk høstvær
Lørdag klokka 19.00 tar TIL imot Molde på Alfheim i årets nest siste hjemmekamp, når tippeligaen 2008 går inn i sin absolutte sluttfase. Tre serierunder gjennstår, og TIL står med begge beina i kampen om en bronsemedalje, og med sølvet innen rekkevidde. Men skal man ha ett reellt håp om medalje må sleipe Molde-spillere sendes hjem som visne blomster til rosenes by etter at høstmørket har senket seg, og flomlysene er slått av. Nok en høstklassiker er i vente?

Skadelisten i TIL denne sesongen ble ytterligere forlenget før kampen mot Molde, da Miika Koppinen pådro seg en lei skade på trening tidligere i uka. TILs tøffe finnlender må derfor stå over kampen mot Molde, og mister kanskje de to siste kampene også. Gledelig er det derfor at Tore Reginiussen trolig er tilbake etter sitt sammenstøt med Sead Ramovics kne for en måned siden. I tillegg er opgså Keijo Huusko kampklar, og med ingen spillere ute med karantene er det dermed kun Koppinen som er uaktuell.

Hos Molde må sjefsslepingen sjøl, Magne Hoset stå over med karantene (ifølge oversikten på vg.no).  Molde må også klare seg uten M. B. Diouf som fikk rødt kort i forrige kamp, en kamp der Molde snudde 0-2 til 3-2 mot Brann med en spiller mindre i over en omgang. Dermed stiller Molde uten to viktige spillere i Tromsø lørdag. Tidligere TIL-stopper Christian Steen scoret seiersmålet i kampen mot Brann. Steen har slitt med skader etter exiten fra TIL etter fjorårssesongen, men på lørdag er det sannsynlig med ett gjennsyn med Steen på Alfheim. Steen fortalte forøvrig i ett intervju med en av byens aviser at han håper TIL tar medalje i år, og også at flere av spillerne fra rosenes by frykter været i Tromsø, og med god grunn. For som alle vet, roser visner fort i kulde ;)

At Molde er ett lag med flere usympatiske, umoralske og sleipe spillere, som Magne Hoset og spesiellt Daniel Berg Hestad i spissen, fikk TIL erfare i serieåpningen i Molde i 2006, da Moldespillerne var full av avsky mot daværende TIL-spiller Ole Martin Årst. Molde ledet 3-0 da bråket startet med at TIL reduserte til 3-1. Slik beskrives hendelsen (Kilde: www.til.no, Per salomonsen):

Etter 74 minutter satte Molde i gang et angrep med en av sine egne spillere liggende skadet inne i Molde-feltet. Angrepet ble brutt, og Benjamin Kibebe sendte en pasning opp til Ole Martin Årst. Årst snudde seg og dunket ballen i en perfekt bue over keeper Jan Kjell Larsen. Da eksploderte Molde-spillerne, og føk på Årst, som de mente var usportslig for ikke å ha spilt ut ballen. Det fnyser TIL av. - En stor overreaksjon av Molde. De hadde to tre muligheter til å spille ut ballen selv -, mener TIL-trener Ivar Morten Normark. - De mistet jo helt hodet der - flere av dem. Daniel Berg Hestad føk rett på Ole Martin Årst med en gang ballen var duppet i Molde-målet. Så å si samtlige 22 spillerne dundret så sammen i dytting og verbal skittkasting. Men Berg Hestad var den eneste som fikk rødt kort. Det kunne blitt flere, i følge dommeren.

Slikt er ikke glemt, så derfor er det selvsagt ekstra herlig når TIL gruser Molde på lørdag. Skal TIL henge med helt inn i medaljekampen er dessuten seier påkrevd mot middelhavsfarer Molde. TIL må finne seg i å ha ett favorittstempel i denne siste lørdagskampen for TILs del i år. Desverre er forhåndssalget av billetter til kampen skuffende. Med ett TIL som kjemper om sin første medalje siden i 1990 bør folk finne veien til Alfheim denne lørdagen, selv om det skulle bli kaldt.
Ta på varm jakke, lue og votter - og kom på kamp lørdag! Med flomlys i mørket blir det stemningsfullt på Alfheim.

STATISTIKK MOT MOLDE

Statistikk mot Molde i Tromsø i toppseriekamper
  • TIL-seier:6
  • Uavgjort:5
  • TIL-tap:8

  • TIL har vunnet de fire siste hjemmekampene mot Molde. Det betyr at på de 15 første kampene vant TIL bare to. På 90-tallet var Molde ingen drømmemotstander i Tromsø, da vant TIL bare en gang mot laget fra Møre&Romsdal hjemme.
  • Molde er forøvrig laget TIL har sin største borteseier mot i Toppseriesammenheng. I 1995 ble resultatet i Molde dette: Molde-Tromsø 0-7.
  • Men Molde er også ett av lagene som har påført oss ett av våre styggeste hjemmetap, med 2-6 i 1998, da kampen ble spillt i Tromsdalen pga at Alfheim ikke kunne brukes. Molde er også en av de klubbene som har vunnet flest ganger i Tromsø - men de står uten poeng her siden i 2001.


HEDRER TO TIL-PROFILER
Knut Borch og Thomas Hafstad får forøvrig sin velfortjente hyllest i pausen i kampen mot Molde. De to profilene måtte tidligere i sesongen legge opp på grunn av skader, etter å ha vært blandt de mest trofaste spillerne i TILs historie som toppserielag. I hele 14 sesonger spilte Hafstad for TIL, mens Borch spilte 11 sesonger i TIL. De to har stått for mangt ett minneverdig øyeblikk i TIL-drakten, og fortjener begge to å motta rungende hyllest i sin siste "opptreden" på Alfheim.

DIVERSE NYTTIG INFO FØR KAMPEN
Antatt lagoppstilling for TIL: Ramovic- Høgli, Reginiussen, Sequeira, Høgli, Yndestad - Yttergård Jensen, Haugen, Knarvik, Larsen - Rushfeldt og Moldskred.

Dersom Reginiussen allikevel ikke blir kampklar, går kanskje Larsen inn som stopper, noe som åpner for Lindpere på kant.

  • Kampens dommer er Terje Hauge.
  • Kampen er lørdagskamp på TV 2 sport, for de som ikke har anledning til å være på Alfheim.
  • Om du er lysten på å se TO TIL-kamper på en og samme dag, møt da opp på Alfheim klokka 13.00 lørdag. Da spiller nemlig TIL 2 sin siste hjemmekamp for året i 2.divisjon. Motstander er nedrykksklare FK Senja. TIL lover gratis inngang til alle med billett til TIL-Molde.

Etter to svake hjemmekamper mot Glimt og LSK er det ett revansjesugent TIL-lag som kommer utpå Alfheims evig grønne matte lørdag kveld. Kommer du?

Isberget ønsker ihverfall Molde og Tornekrattet en god tur til Nord, og velkommen til en iskald og sur opplevelse på ett høstkaldt Alfheim.

Isberget.no-tipset: TIL-seier 2-0.

 

Lagret under: Før kampen



Start Radio Tromsø

Isberget

Tromsø IL

Kamper

Lenker

Styret